12.11.2021–27.11.2021 Oulu
12.-13.11. ja 26.-27.11.21
pe klo 17.00-20.15, la klo 9.00-16.00
Osallistuminen Oulussa tai Zoomin kautta
Kirjailija Anne Lukkarila
Opiskelija harjaantuu edelleen oman tekstin tuottamisessa ja oppii tunnistamaan omaa erityislaatuaan kirjoittajana. Proosaan liittyvien käsitteiden kirjo ja hallinta kasvaa. Kirjallisuuden avulla varmistetaan monipuolinen näkemys proosan mahdollisuuksista. Kurssin kuluessa opiskelijat harjoittavat prosessikirjoittamista, jonka tuloksena kurssin lopussa on valmis ja palautteiden avulla hiottu proosateksti.
Kurssilla perehdytään lyhytmuotoisen kertovan kirjallisuuden eri alalajien tyylillisiin ja rakenteellisiin ominaispiirteisiin kirjoja ja tekstejä lukemalla ja harjoitustöitä kirjoittamalla. Kurssilla voidaan keskittyä johonkin tiettyyn lajiin tai kiirjoittaa vaihtelevista näkökulmista proosatekstejä.
Luennot (8 t), kirjallisuuden lukeminen sekä harjoitukset (16 t) ja lukupäiväkirjat analyyseineen oppimisportfoliossa
Opetuksessa on läsnäolovelvollisuus.
Arviointi: 0-5
Kurssilla annetaan ja saadaan palautetta kirjoitetuista teksteistä. Kirjoitetut tekstit arvioidaan. Kurssilla arvioidaan myös opiskelijan aktiivisuus ja motivaatio.
- Emilia Karjula: kirjoittamisen taide ja taito (2014)
- Taija Tuominen: Minusta tulee kirjailija (2013)
Huom. Kirjallisuuteen voi tulla muutoksia.
Käytämme oheisia kolmansien osapuolten evästeitä kävijäseurantaan ja markkinointiin, mikäli annat niille suostumuksen.